Znajdź swój grecki dom: zbuduj nowy lub kup istniejący. Plusy i minusy

Gratulacje, podjąłeś decyzję i chcesz znaleźć swój grecki dom. Co jest lepsze, budowa nowego domu czy zakup istniejącego? Jak zwykle są wady i zalety w obu przypadkach. Elias i ja mamy nadzieję, że nasze poniższe wskazówki mogą być pomocne przy podjęciu decyzji….

Zbuduj nowy kontra kup istniejący dom

Choć może się to wydawać dziwne, dla Ciebie z mniejszym budżetem decyzja o inwestycji w budowę nowego domu może być bardziej korzystną opcją. Przede wszystkim oszczędzasz sporo podatków i opłat związanych z zakupem nieruchomości w Grecji. Podatek i opłaty płacisz od ceny działki a nie od całego domu.

Na przykład, jeśli kupisz dom za 300 000 euro, całkowity koszt opłat wyniesie ok. 30 000-35 000 Eurołącznie z opłatami adwokackimi, opłatami za inspekcje i prowizję maklerską. Ale jeśli kupisz działkę za 100 000 euro, całkowity koszt wyniesie około 10 000-12 000 euro.

Koszty budowy są około 1500-1900 euro za metr kwadratowy w zależności od użytych materiałów i obejmują rysunki architekta, pozwolenie na budowę, IKA/EFKA (ubezpieczenie pracowników), podatek VAT i dom gotowy do zamieszkania (bez mebli i sprzętu elektrycznego). Pamiętaj jednak, że powyższy koszt jest aktualny w momencie pisania! Poniżej zdjęcia z (obecnie) trwającej budowy domu, który wkrótce będzie gotowy do sprzedaży.

Właściwy dom czy właściwa lokalizacja?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Znalezienie domu lub znalezienie odpowiedniej lokalizacji? Decydując się na budowę domu zgodnie z własnymi życzeniami, oznacza to, że nie musisz rezygnować z lokalizacji czy standardu i rozplanowania domu. Dla tych z Państwa, którzy wybierają „właściwą lokalizację”, decyzja o zakupie gruntu jest dobrą opcją, która pozwoli zaoszczędzić czas na szukanie zarówno odpowiedniego domu, jak i odpowiedniej lokalizacji. Dodatkowo, ponieważ wszystkie płatności i opłaty są uiszczane etapami, masz możliwość uregulowania całego finansowania w wolniejszym tempie. Poniżej zdjęcia z naszego własnego projektu budowlanego w Nomitsi, Mani: przed i po.

Budowanie nowego vs. kupowanie istniejącego domu część 2

housefinders peloponnese maniInwestycja w projekt budowlany nie jest dla tych, którym się spieszy. W chwili pisania tego tekstu minie około 2,5-3 lat od dnia, w którym znajdziesz wymarzoną działkę do dnia, w którym będziesz mógł otworzyć swoją walizkę w twoim greckim domu. Dla środowiska korzystniej jest też kupić dom, który już istnieje i zostawić gaje oliwne w spokoju. ORAZ: jeśli ważny jest dla Ciebie dojrzały ogród, nic, absolutnie nic nie przebije zakupu istniejącego domu. Na przykład, potrzeba około 5-10 lat, aby drzewo awokado urosło i stało się duże, nawet jeśli owocuje wcześniej.

Jednak bardzo ważne jest, abyś od samego początku zrozumiał, że musisz zabezpieczyć finansowanie zakupu w swoim kraju! Zaciągnięcie pożyczki na zakup nieruchomości w greckich bankach jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe, gdy nie jesteś zarejestrowany w tym kraju.

Należy również pamiętać, że każdy, kto kupuje nieruchomość z domem, jest odpowiedzialny za bardzo dokładne zbadanie domu we własnym zakresie. Jest to tak zwany obowiązek dochodzeniowy. Kupujący nie ma możliwości późniejszego uzyskania odszkodowania od sprzedającego za błędy, które powinny zostać wykryte podczas dokładnego dochodzenia.

Przydatne linki