Wędrówki po Peloponezie: Mani, wieże zamkowe, wendety i Manioci

Zapraszamy do wędrówki po Peloponezie i do Mani, która słynie z wież zamkowych, wendet i Maniotów. Większość naszych domów do kupna i wynajmu znajduje się w Mesenii w rejonie Mani. Jeśli zerkniesz na nasze oferty (link) z łatwością zauważysz, że większość z propozycji to dziwne kamienne domy-wieże, przypominające wieże zamkowe. Oczywiście istnieje historyczny powód, dla którego ten typ domów dominuje ten obszar.

Mani, Messinia, Peloponez, Grecja: wieże zamkowe, wendety i Manioci

Obszar Mani jest znany w Grecji z nieokiełznanej, groźnej i dzikiej przyrody oraz burzliwej historii.Ludzie mieszkają tu od niepamiętnych czasów, a Iliada (napisana prawie 3000 lat temu) wymienia sześć portów w Mani.

Ludzie, którzy tu mieszkają, nazywani są Maniotami (po grecku Manióti) i słyną ze swojej obsesji wolności i z zaciekłości w bitwach. Manioci walczyli z wszelką supremacją i wszystkimi zewnętrznymi wrogami (bez względu na to, czy byli to Spartanie, Turcy, Bizantyjczycy, Wenecjanie, czy współczesne państwo greckie), mieli własne prawa i byli znani ze swoich krwawe wendety. I nawet podczas tureckiej okupacji nie udało im się podbić tego obszaru.

Te dziwne kamienne budynki, wieże zamkowe, zostały wzniesione w czasie zaciekłej rywalizacji o działki (populacja była znacznie większa niż obecnie), więc aby bronić swojej ziemi, rywalizujące ze sobą klany zbudowały te małe kamienne fortece, które często są blisko siebie. Jeśli chcesz zobaczyć wiele takich budynków, powinieneś pojechać wzdłuż południowej części Mani, a zwłaszcza do małej wioski Váthia, która słynie ze swoich wież zamkowych.

Pożyteczne linki