Stoupa w Mani na Peloponezie? Czy to jest w Grecji? Jak daleko w takim razie od Halkidiki?

Stoupa w Mani? Gdzie to jest? Na Peloponezie? Ale to wciąż Grecja, prawda? Tak, znamy Grecję bardzo dobrze! Jak daleko więc od Halkidiki jest ta Stoupa?

Stoupa na Peloponezie? Mani? Stały ląd?

Niezależnie od tego, czy polecam wioskę Stoupa jako cel podróży, czy jako doskonałą wioskę inwestycyjną dla nabywców domów w Grecji, spotykam się ze znakami zapytania. Właściwie tylko ktoś kiedyś powiedział”: „Całkowicie się z tobą zgadzam! To urocze, choć nie najpiękniejsze miejsce”.

I nie dotyczy to tylko wioski Stoupa. Wystarczy na naszej stronie internetowej napisać: „pracujemy tylko na stałym lądzie”. „Co rozumiesz przez stały ląd?” to pytanie zadawane często i przez wielu. I nawet kiedy sprecyzuję: „Stoupa znajduje się w Mani na Peloponezie” spotykam się z tym samym znakiem zapytania.

Stoupa nie jest najładniejszą wioską w Grecji

Stoupa nie jest najładniejszą wioską w Grecji. Kable elektryczne otaczają domy i ulice jak pajęczyny. Nie ma tu wielopiętrowych luksusowych hoteli. Jest tu tylko kilka sklepów. Przejście przez całą wioskę zajmuje około 15-20 minut. Koty wędrują wszędzie i dołączają do ciebie przy stole, czy tego chcesz, czy nie.

Lokalne wino jest zamawiane według koloru i ilości, a nie według winogron czy butelek. Nie pracują tu kucharze dla smakoszy: jedzenie jest tradycyjne i domowe. Podaje się tu lokalne, świeżo wyhodowane i sezonowe: jeśli chcesz melona w styczniu, musisz go zdobyć sam. Menu? Tak, tak, ale ostatecznie to szef kuchni decyduje, co dziś ugotować!

Plaże w Stoupa są dalekie od białych piaszczystych plaż z palmami w tle, które wszyscy codziennie jemy na Instagramie. Tutaj witają Cię surowe, wspaniałe masywy Taygetos i od czasu do czasu zapomniane krzesło plażowe.

Domy nie należą do kategorii, którą można by określić jako „biały sen z basenem olimpijskim”. Tutaj mijasz wieże i solidne kamienne domy przypominające zamki, które są otoczone odpowiednimi kamiennymi murami.

Dlaczego więc lubimy Stoupę?

Elias i ja nie jesteśmy fanami Stoupy, ale lubimy też Stoupę właśnie za to wszystko. Ponieważ wydaje się to prawdziwe i autentyczne. Ponieważ wioska nie próbuje udawać czegoś, czym nie jest. Ponieważ wieś i ludzie tutaj czują się wiarygodni i gościnni.  Stoupa jest odrobinę podobna do Twojego domu. Trochę nieporządna, trochę „taka właśnie jestem”. I te boskie zachody słońca! Dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć magii zachodów słońca: witamy w Mani i Stoupa!

Linki z Housefinders Peloponnese: