Jaka jest różnica między kupnem domu a zakupem mieszkania w Grecji?

Chcesz mieć własny raj w Grecji. Dom czy mieszkanie? Czy jest różnica między kupnem domu a zakupem mieszkania w Grecji? Czy będzie lepiej kupić mieszkanie czy dom? Jeśli uważasz, że łatwiej jest posiadać mieszkanie, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, zanim się zdecydujesz na inwestycję.

W Grecji nie ma pojęcia “spółdzielnia mieszkaniowa”

Faktyczny proces zakupu jest taki sam, jak w przypadku domu lub działki, ale istnieje różnica, którą należy wziąć pod uwagę. W Grecji nie ma koncepcji “spółdzielnia mieszkaniowa”, ty kupujesz własne mieszkanie i wtedy jest ono twoje własne.  Ale? Zaczekaj chwilę! A co z budynkiem i działką przy budynku? Ogrzewanie i inne typowe udogodnienia? Każdy dom / budynek jest zarządzany przez lokatorów, ale nie ma przepisów prawnych dotyczących tego, jak powinno to działać. Lokatorzy sami muszą dbać o pielęgnację budynku (np. malowanie na zewnątrz i wewnątrz, wymiana instalacji grzewczej) i trawnika!

Demokracja grecka: każdy, kto jest właścicielem mieszkania w domu, musi współpracować

Najczęściej wszyscy właściciele wyznaczają jedną osobę odpowiedzialną za dom w nadchodzącym roku (pobieranie opłat miesięcznych, opłacanie kosztów wspólnych, realizacja ustalonych działań i tym podobne). Z reguły te usługi są kupowane, opłacane i fakturowane co miesiąc, zwykle za pośrednictwem wspólnej kasy. W wielu miejscach działa to naprawdę dobrze, ale od czasu kryzysu jest wielu właścicieli mieszkań, którzy odmawiają płacenia miesięcznych kosztów. Może się to skończyć procesami sądowymi, ale nawet jeśli wygrasz orzeczenie sądu, nadal będziesz musiał pokryć własne koszty prawne w Grecji, więc może to być kosztowne.

Lista kontrolna dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie

elwira kotowskaPrzede wszystkim to, czy dom został zbudowany w latach 90-tych, czy później, ma duże znaczenie w porównaniu z domami zbudowanymi wcześniej. W przypadku starszych domów izolacja może być (i zwykle jest) wręcz godna ubolewania. Izolacja jest ważna zarówno latem, jak i zimą: słabo ocieplone mieszkanie może być nieznośnie gorące latem i okrutnie zimne zimą. Poniższe punkty są szczególnie ważne do sprawdzenia:

Linki