Ouzo. Metaxa. Retsina. Raki. Sztuka picia jak Grek polega na tym dlaczego a nie co pijesz

ouzo-metaxa-retsina-raki-sztuka-picia-grekOuzo. Metaxa. Retsina. Raki…. Sztuka picia jak Grek nie polega na tym co pijesz ale dlaczego pijesz. Mieszkamy w Grecji na stałe od 2017 roku a wcześniej byliśmy tu 2-3 razy w roku. Bardzo rzadko widzieliśmy tu osoby nietrzeźwe. Dlaczego?

Grecy piją z radości

Godną pozazdroszczenia cechą kultury śródziemnomorskiej jest bardziej cywilizowany kontakt z alkoholem, wywodzący się z kultury greckiej i być może warty naśladowania. Grecy piją z radości. Piją nie po to, by uciec lub zapomnieć, ale po to, by spędzać czas towarzysko i cieszyć się razem. Częste stukanie się kieliszków podczas posiłków z rodziną i przyjaciółmi to potwierdzenie kultury, i radości życia.

W języku greckim nie ma słowa określającego kaca

Pijaństwo i złe zachowanie związane z alkoholem prawie nie występuje w Grecji. I chociaż język grecki jest bogaty w niuanse i słowa, nie ma konkretnego słowa na określenie kaca. W Grecji można kupić zimną butelkę Retsiny i plastikowy kubek i posiedzieć na plaży, zwłaszcza wieczorem, i cieszyć się towarzystwem innych ludzi bes upijania się do nieprzytomności.

W życiu rodzinnym młodzi ludzie (i nawet dzieci) mogą podczas uroczystości skosztować wina lub piwa w towarzystwie starszych. Wprowadzenie do alkoholu odbywa się dość ostrożnie i w kontekstach społecznych. Pijany człowiek to raczej niezwykły widok w Grecji, a jeszcze bardziej niezwykły jest widok poważnie pijanych nastolatków, prawdopodobnie dlatego, że alkohol nie jest postrzegany jako coś zakazanego lub złego.

Ouzo, tsipouro, raki lub retsina: tylko z przekąską

Tradycyjne greckie alkohole – ouzo, tsipouro, raki, retsina – są zawsze podawane do jedzenia. Dlatego istnieje wiele różnych rodzajów restauracji/tawern/pijalni, takich jak tsipouradika, rakadika a przede wszystkim ouzeria, w których serwują specjalną formę meze (jedzenie na małych talerzach) do spożycia razem z alkoholem.

W Grecji picie alkoholu bez jedzenia jest w zasadzie nie do pomyślenia, a zwłaszcza w małych tawernach na wsi nierzadko zdarza się, że mały talerzyk z jakąś przekąską trafia na stół (bez zamówienia) razem z ouzo, winem albo piwem.

„Yamas” czyli rozsądek i etykieta przy stole

Cokolwiek pijesz, nie zaczynasz pić, dopóki szklanki wszystkich nie będą pełne zawsze usłyszysz radosne Yamas (= na zdrowie). Kiedy kieliszki mają być ponownie napełnione (w Grecji są to zwykle małe kieliszki), pamiętaj, aby najpierw napełnić kieliszek sąsiada. I zazwyczaj mężczyźni pierwsi napełniają kieliszki starszych kobiet, dlatego Elias zawsze jako pierwszy napełnia kieliszki swoich ciotek.

Kiedy nowi goście podchodzą do stołu, napełniasz i ich kieliszki i własne kieliszki. Jeśli w grupie są osoby, które niedługo mają się pobrać, mają dzieci lub wnuki, to za to też wznoszą toast za toastem. Jeśli ktoś dostał pracę lub właśnie wrócił do domu z wakacji, wznosisz za to toast.

Będzie wiele “yamas” podczas jednego wieczoru i nawet jeśli uczestniczysz w każdym, to nie opróżniasz kieliszka przy każdym „yamas”. Jeśli zaczniesz odczuwać alkohol, jedz więcej, a przede wszystkim pij dużo wody między szklankami. I trzymaj się zawsze jednego rodzaju alkoholu (mieszanie, picie piwa, wina, ouzo i innych alkoholi tego samego wieczoru nie zawsze jest przez Greków mile widziane).

Elias, dziadek, kawa i retsina

Mała anegdota od Eliasa, gdy miał 12 lat… Podczas rodzinnego przyjęcia z rodzicami, dziadkami, ciotkami, wujkami i kilkoma kuzynami, dziadek nalewa Eliasowi małą szklankę retsiny, którą pozwolono mu wypić podczas jednego z “yamas”. Kiedy posiłek był zjedzony i miała być podana kawa, babcia Eliasa zapytała, kto napije się kawy. Elias odpowiedział, że on też chce kawę, na co wujek poklepał go po głowie i krzyknął: -Kawa?! Ty? Jesteś za młody, żeby pić coś z taką ilością kofeiny!!

Linki