Opowieści o życiu w Mani, na Peloponezie: „Musisz się po prostu zatrzymać, zwolnić i pozwolić światu przyjść do ciebie”

Moje spotkanie z Kelvinem Corcoran. Istnieje wiele „dlaczego” lubię moja pracę. Najważniejszym „dlaczego” jest możliwość poznania innych ludzi. Przekraczanie granicy między relacją biznesową, znajomością i osiągnięciem poziomu przyjaźni: to jest niewątpliwie najlepsze w mojej pracy. Elias i ja jesteśmy bardzo wdzięczni i dumni, że Kelvin i Melanie są teraz częścią naszego kręgu przyjaciół w pięknym Mani. Poniżej Kelvina „historia dlaczego-Mani-i-Peloponez”. Poniżej zdjęcia z wioski Taygetos niedaleko domu Kelvina i Melanie w Mani na Peloponezie.

Życie w Mani na Peloponezie: „Musisz się po prostu zatrzymać, zwolnić i pozwolić światu przyjść do ciebie”

Kelvin i Melanie kupili swój pierwszy dom w Mani na Peloponezie w 2001 roku i planują przeprowadzić się w te okolice w przyszłym roku (2024) z Brukseli. Od pierwszej wizyty w Grecji Kelvin napisał kilka tomików poezji o Grecji. Jego wiersze zebrane zostaną opublikowane w maju 2023 r. Poeta David Wevill skomentował: „Kelvin Corcoran powiedział:„ Ja nie piszę, to Grecja pisze sama dla mnie ”. Jeśli tak, to Grecja jest naprawdę utalentowanym poetą.”( link)

opowiesci-zyciu-mani-peloponezie-Kelvin CorcoranJakie było twoje pierwsze doświadczenie z  Mani, jak znalazłeś to miejsce?

Około trzydziestu lat temu Melanie, moja żona, pomyślała, że ​​może być ciekawie odwiedzić Grecję kontynentalną. Ok, spróbujmy na Peloponezie, powiedzieliśmy. Odwiedziliśmy różne wyspy Cyklad w poprzednich latach i części Krety nietknięte przez imprezującą młodzież. Pomyśleliśmy, że pojedziemy na wiosnę, w Wielkanoc na kontinent. Zatrzymaliśmy się w Nafplio, a potem pojechaliśmy w nieznane.

Kiedy jechaliśmy drogą na południe od Kalamaty wzdłuż gór Taygetos, coś się wydarzyło, coś co było momentem zmieniającym nasze całe życie. To nie jest przesada. Pomimo trudnych zakrętów na drodze byliśmy oszołomieni. Świat był wokół nas w 3D, niewiarygodnie błękitne morze, zielone góry i samo powietrze były słodkim medium. Jak na pierwszą randkę było ekstatycznie.

Jak rozwijała się ta wasza miłość do tego magicznego miejsca?

Kupiliśmy tutaj nasz dom, tak szybko jak było nas na to stać, około 8 lat po tej pierwszej wizycie. Bez internetu i lokalnych kontaktów nie jestem pewien, jak to się w ogóle stało. Dom był ostatnim, który obejrzeliśmy podczas pospiesznie zorganizowanej krótkiej wizyty. Był mały, opuszczony, ale w doskonałej lokalizacji. Jeśli rozważasz zakup domu, możesz przestać czytać w tym momencie. Nie udało się znaleźć klucza do domu i nie mogliśmy dostać się do środka, więc złożyliśmy ofertę na zakup jedynie zagladając przez wybite okno. Jedna z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęliśmy.
Kupiliśmy dom, ok, domeczek (naprawdę bardzo mały, tylko jedna sypialnia!) w wiosce która do tej pory była całkowicie grecka, żadnych “obcokrajowców”tylko my. Od tego czasu wszystkie nasze wakacje były tutaj, nasze dzieci zaakceptowały naszą obsesję i teraz “ćwiczą” swoje dzieci, haha. Staliśmy się znani jako “angielscy grekofile” – ​​co sugeruje akceptację. W tych pierwszych latach myliłem gramatykę,i opowiadałem każdemu, kogo spotkałem – Είμαι Αγγλίδα (Eímai Anglída). Myślałem, że mówię – jestem Anglikiem. Właściwie mówiłem, że jestem Angielką. No cóż, nikt nie wydawał się zbytnio poruszony i zaskoczony.

Dlaczego Mani jest Twoim miejscem?

Hmm, nie wiem, czy mam na to odpowiedź…Może to nie my wybraliśmy miejsce tylko miejsce wybrało nas? Ponad dwadzieścia lat później nadal czujemy to, co czuliśmy wtedy, i ja nadal piszę o Mani i  o greckiej duszy. Wydaje mi się, że częściowo jest to atmosfera i klimat , który sprawia, że proste przyjemności życia tutaj nabierają nowego znaczenia… Spacerować wśród krajobrazu wzdłuż starego calderimi, mieć świadomość obecności morza i po prostu posiedzieć wieczorem z przyjaciółmi w tawernie. Sekret jest prosty – zatrzymaj się, zwolnij, pozwól światu przyjść do ciebie – i zapytaj znajomego Greka o znaczenie słowa κέφι (kéfi).

Jak myślisz, skąd bierze się ta atmosfera, jakie są jej źródła, korzenie?

Wszystkie bezpośrednie atrakcje Mani są opisane na Internecie i możesz swobodnie mieszkać tutaj w ekskluzywnych domach z basenami. Ale to nie jest pełna historia i prawdziwa twarz tej okolicy. Region Mani jest bogaty w historię kulturowa i artystyczną i zmusza do twórczej odpowiedzi. Kazantzakis został zainspirowany do napisania Greka Zorby, mieszkając w Stoupa, skąd pochodzi akcja powieści, i gdzie odwiedził go jego przyjaciel poeta Sikelianos, który wychwalał krajobraz Taygetos. Dom rodzinny więzionego poety Ritsosa znajduje się w Monemvasii, a i pisarze jak Kevin Andrews, John Levy i Patrick Leigh Fermor zostali zainspirowani tym regionem.

Region Mani, historycznie patrząc nie był łatwy do zdobycia. Być może widziałeś flagę wywieszaną w Mani z hasłem ΝΙΚΗ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ, co tłumaczy się jako Zwycięstwo lub Śmierć, (“wracaj z tarczą lub na tarczy!”). Będziemy bronić naszych praw do ostatniego żyjącego potomka! Blisko waszej polskiej historii, prawda? Jeśli samo miejsce jest regenerujące, może być tak, jak twierdzi George Seferis, że ducha Mani i Grecji można zawsze znaleźć w małych wioskach. Tu żyje w dalszym ciagu ten unikalny sposób szacunku i przyjaźni i tu w prostych gestach wyraża się  prawdziwe uczucia.

Czy historia tego regionu jest dla Ciebie ważna?

Tak, myślę, że to jest część tego miejsca, i że historia tutaj ma znaczenie. Jeśli masz szczęście, możesz tutaj usłyszeć piosenkę Tsitzanisa Συννεφιασμένη Κυριακή, Cloudy Sunday, i doświadczyć, jak wszyscy wokół ciebie dołączają do refrenu i na pewno nie zapomnisz tej chwili. Być może ta głębia przyciąga nas do Mani i Peloponezu? Jak Seferis pisze w swoich wierszach? „Należę do małego kraju, skalistego cypla na Morzu Śródziemnym, który nie wyróżnia się niczym oprócz wysiłków jego mieszkańców, morza i światła słonecznego. To mały kraj, ale jego tradycja jest ogromna i jest przekazywana nieprzerwanie przez wieki”.

Magiczne Mani ma to wszystko, morze, światło i słońce. Nie ma dnia, żebym nie był zaskoczony i nie odkrywał czegoś nowego. Po prostu musisz się zatrzymać, zwolnić, pozwolić, by magia Mani do ciebie dotarła.
Dziękuję Kelvin, poniżej moje własne zdjęcia z obszaru zwanego The Deep Mani oraz z Vathii, „zapomnianej wioski”. Zapraszamy do Magicznej Mani!

Przydatne linki