Mieszkaj między Grecją a Szwecją: ciesz się różnicami i znajdź swój własny czas „carpe diem”

Marie Pantzar (HouseFindera Peloponnese przedstawiciel w Szwecji ) opisuje poniżej życie między dwoma krajami, Grecją a Szwecją. Jak czerpać radości z różnic i jak znajdować czas na własne „carpe diem” w obu krajach.

Marzec w Szwecji: całkiem przyjemny zimowy dzień

Zwykle zaczynam dzień od spaceru do skrzynki pocztowej. Zabieram najnowsze wydanie lokalnej gazety i czytam przy zapalonym świetle. Marzec to w dalszym ciągu długie ciemne poranki. Nie muszę wstawać, bo nie mam dziś żadnych spotkań a poza tym widzę, że śnieg pada już trzeci dzień z rzędu.

Po lekturze wyprowadzam psy na poranny spacer. To zabiera trochę czasu, bo dzisiaj jest minus 9 stopni… I ja i psy musimy a się ubrać odpowiednio do temperatury. Pod śniegiem jest lód i naprawde ciesze sie, ze i tym razem udalo mi sie wyjsc z psiakami bez żadnych upadków na spacerze.

Śniadanie jest przy zapalonych świecach, na zewnątrz jest w dalszym ciągu całkiem ciemno, pewnie minie jeszcze jedna godzina, zanim nadejdzie dzień, ach ta ciemność….

Zapowiada się, że to będzie całkiem ładny zimowy dzień…Słońce za chwile rozświetli świat na kilka godzin, zanim znowu zapadnie ciemność. Dzisiaj mogłam usiąść na balkonie z moja poranna kawa, ale po paru minutach musiałam włączyć ogrzewanie na balkonie…Miła chwila ale w dalszym ciągu dość zimno… Kiedy ciemność zapadła ponownie, zapaliłam mnóstwo świec i włączyłam moja ulubiona grecka muzykę. Oj, jak ja tęsknię do naszego greckiego domu…

Marzec w Grecji: zimowy dzień ze słońcem, upałem i sałatką owocową

Budzę się dość wcześnie. Na dworze jest jeszcze ciemno ale już nie mogę zasnąć, mam tak dobrą książkę do przeczytania! Czytam jakąś godzinę, ale psiaki dopominają się swojego.. Szybko zakładam szorty, sandały i bluzkę. Ok, to jesteśmy gotowi!

Słońce wschodzi nad górami Taygetos.. To będzie naprawdę ładny dzień ze słońcem i upałem, już to można poczuć teraz. Psy chętnie wychodzą i biegną do plaży Pantazi. Słońce tak pięknie świeci teraz nad morzem, więc schodzimy na chwilę na plażę i po prostu cieszymy się pięknym widokiem. Na plaży jesteśmy sami i Fred, który uwielbia pływać, bierze kąpiel, zanim znowu zaczniemy iść przez gaj oliwny, aby wrócić do domu.

Spotykamy kilku sąsiadów.. Tutaj zawsze mówisz dzień dobry lub cześć napotkanej osobie i może też kilka słów przed wyruszeniem w dalszą drogę. Powrotnie w domu.. Na sniadanie robię sałatkę owocową z jogurtem greckim i miodem. Potem siedzę i rozkoszuję się kwiatami w ogrodzie i fantastycznym widokiem na morze i góry Taygetos. Cóż za piękny dzień jest już plus 17 stopni a godzina jest dopiero 10 rano!

Życie między krajami: ciesz się różnicami i znajdź swój własny czas na „carpe diem”

2 dni dla tej samej osoby, gdzie ja, Marie, zdaję sobie sprawę, że życie w Grecji jest trochę łatwiejsze i może tańsze, ponieważ wszystkie ubrania na zimę nie są potrzebne. Oczywiście w Grecji też będzie zima, ale nie w ten sam sposób. Uświadom sobie, że to przywilej, żeby móc mieszkać w 2 krajach i cieszyć się tym, co oba kraje mają najlepsze.

Przydatne linki

Historia Marie i Hasse o znalezieniu domu w Grecji
Kilka wskazówek dla tych, którzy chcą znaleźć i kupić dom w Grecji
HouseFinders Peloponez: nieruchomości na sprzedaż
Poznaj okolicę: HouseFinders nieruchomości na wynajem na Peloponezie