Kupno nieruchomości w Grecji 2021: koszt, z którym musisz się liczyć

Housefinders peloponnese elwiraCzy kupno nieruchomości w Grecji jest drogie? Z jakimi kosztami musisz się liczyć i jakie dokumenty powinieneś mieć ze sobą? Poniżej krótka lista opracowana przez Housefinders Peloponnese. Ważna informacja: wszystkie poniżej obowiązujące zasady i przepisy sa aktualne w dniu publikacji (październik 2021).

Kupno nieruchomość w Grecji: koszt ogólny

W Grecji koszt prowizji jest dzielony między sprzedającego i kupującego (zwykle po 2,5%). Oprócz opłaty maklerskiej w wysokości około 2,5% trzeba liczyć się z 3% podatkiem od nieruchomości. Opłata notarialna to 2,5%. Prawnicy kosztują około 2,5%, Stowarzyszenie Prawnicze około 1%, a Geodezja 700 Euro. To około 11,5%, więc zawsze licz na nieco ponad 12%.

Kupno nieruchomość w Grecji: momenty i dokumenty

Po znalezieniu wymarzonego domu składasz ofertę i czekasz, aż sprzedawca ją zatwierdzi. Gdy sprzedający zaakceptuje Twoją ofertę, pierwszym krokiem będzie wpłacenie kaucji (zwykle 10% od ceny) na konto bankowe pośrednika sprzedaży. NIGDY nie płać kaucji na konto sprzedawcy! Potem przychodzi czas na spotkanie z prawnikiem i podpisanie umowy pełnomocnictwa (PoA), złożenie wniosku o nadanie numeru NIP i (jeśli chcesz) otwarcie rachunku bankowego. Uwaga: wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język grecki lub angielski, ponieważ bank nie przyjmuje dokumentów w innych językach.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo pozwala innej osobie na podpisania umowy lub dokumentów prawnych w Twoim imieniu. Oznacza to, że nie musisz być obecny w Grecji za każdym razem jak proces zakupy wymaga podpisania dokumentów. Uwaga: to możliwe żeby zaaranżowanie PoA bez osobistego spotkania z prawnikiem. W przypadku pełnomocnictwa będziesz musiał przygotować:

 1. Kopia paszportu
 2. Pełne imię i nazwisko ojca
 3. Imię i nazwisko matki oraz jej nazwisko panieńskie
 4. Miejsce i data urodzenia
 5. Zawód
 6. Adres zamieszkania

Numer podatkowy

Ty lub Twój prawnik w Twoim imieniu musicie złożyć wniosek o grecki numer podatkowy. Numer podatkowy, którego będziesz potrzebować, jest teraz sporządzony drogą elektroniczną. Proces trwa zwykle 7 dni roboczych od dnia, w którym złoży się wniosek. Aby się o to ubiegać, prawnik potrzebuje:

 1. Kopia paszportu
 2. Pełne imię i nazwisko ojca
 3. Imię i nazwisko matki oraz jej nazwisko panieńskie
 4. Miejsce i data urodzenia
 5. Zawód
 6. Adres zamieszkania

Otwarcie konta bankowego

Uwaga: konto bankowe nie jest konieczne do zakupu nieruchomości, kupujący mogą przelać cenę zakupu bezpośrednio na konto sprzedającego w Grecji lub za granicą. Ale później, ze względów praktycznych (np. zapłaty za prąd itp.) większość kupujących otwiera greckie konto bankowe. Do otwarcia rachunku bankowego potrzebne będą następujące dokumenty:

 1. Twoje deklaracje podatkowe z ostatnich 3 lat, aby pokazać bankowi Twoje dochody
 2. Twój numer NIP (numer podatkowy)
 3. Rachunki telefoniczne za telefon komórkowy i stacjonarny
 4. Jeśli masz własną firmę, potrzebujesz listu firmy, w którym stwierdzasz, że jesteś jej właścicielem i założycielem. Potrzebujesz również oświadczenia z lokalnego lub krajowego rejestru

Linki