“Chcemy kupić dom w Grecji, czy możesz nam pomóc?”. Cel, obszar, budżet

elwira kotowskaDo mojej skrzynki mejlowej często przychodzą mejle z tym samym tytułem: “Chcemy kupić domy w Grecji, czy możesz nam pomóc?”. Niezależnie od tego czy są to mejle ze Szwecji, Dani czy Polski to moja odpowiedź jest zawsze taka sama: z przyjemnością ci pomogę! Pierwszy krok do końca początku to ustalenie celu, wybranie okręgu i znalezienie pasującego ci budżetu”.

Twój własny cel

To jest podstawowe i najważniejsze! Czy chcesz kupić domek letniskowy, czy chcesz mieszkać tutaj na stałe? A może chcesz zostać tutaj na dłuższe okresy i częściowo pracować w swoim greckim domu? Czy będziesz chciał wynajmować turystom? Co zwykle robisz w wolnym czasie?

Powoli, powoli czy juz od razu?

Czy chcesz osiągnąć twój cel juz natychmiast czy raczej wolisz dojść do celu powoli i krok po kroku?  Po pierwsze, kupić działkę, a następnie zbudować twój wymarzony dom? Może wolisz zainwestować w renowację i chciałbyś uprawiać własne jedzenie?

Czy twoja Itaka jest bliżej pola golfowego czy szlaków górskich?

Pamiętaj, że chociaż Grecja jest krajem słonecznym i ciepłym to występują tu znaczne różnice między północną i południową częścią połwyspu Peloponez oraz między górami, wybrzeżem i lądem.

Budżet

Różne obszary mają różne poziomy cen i dlatego twój budżet powinien być dopasowany do twojego celu i do twoich finansów. Pamiętaj rownież, ze twój fundusz musi być zabezpieczony w Polsce zanim zaczniesz szukać i inwestować.

Wyjazd pokazowy

Same pokazy nieruchomosci nic Cię nie kosztują ale oczywiście sam płacisz za koszta podróży i pobytu. Konwersacja z pośrednikami nieruchomości odbywa się w języku angielskim ale ja oczywiście mogę ci asystować w spotkaniach. Zaobserwuj również, ze nie zobowiązujesz się do niczego i możesz spokojnie wrócić do domu, aby zastanawiać się dalej.

Pożyteczne linki