Do mojej skrzynki mejlowej często przychodzą mejle z tym samym tytułem: “Chcemy kupić domy w Grecji, czy możesz nam pomóc?”. Niezależnie od tego czy są to mejle ze Szwecji, Dani czy Polski to moja odpowiedź jest zawsze taka sama: z przyjemnością ci pomogę! Pierwszy krok do końca początku to ustalenie celu, wybranie okręgu i znalezienie pasującego ci budżetu”.
Twój własny cel
To jest podstawowe i najważniejsze! Czy chcesz kupić domek letniskowy, czy chcesz mieszkać tutaj na stałe? A może chcesz zostać tutaj na dłuższe okresy i częściowo pracować w swoim greckim domu? Czy będziesz chciał wynajmować turystom? Co zwykle robisz w wolnym czasie?
Powoli, powoli czy juz od razu?
Czy chcesz osiągnąć twój cel juz natychmiast czy raczej wolisz dojść do celu powoli i krok po kroku? Po pierwsze, kupić działkę, a następnie zbudować twój wymarzony dom? Może wolisz zainwestować w renowację i chciałbyś uprawiać własne jedzenie?
Czy twoja Itaka jest bliżej pola golfowego czy szlaków górskich?
Pamiętaj, że chociaż Grecja jest krajem słonecznym i ciepłym to występują tu znaczne różnice między północną i południową częścią połwyspu Peloponez oraz między górami, wybrzeżem i lądem.
- Jeśli byłeś w Grecji tylko latem, może ci być trudno wyobrazić sobie lód, śnieg i zimno, ale jest to dość powszechne w północnej Grecji. Na przykład w Thessalonikach temperatura od grudnia do marca lezy w okolicach +-1.
- Więc jeśli chcesz kupić dom w Grecji, aby i jeździć na nartach, i opalać się, być może okolica Kalawrita jest dla ciebie lepsza niż łagodne zimy wokół Kalamaty? Jeśli chcesz wynająć dla tych turystów, którzy graja w golfa to powinieneś szukać czegoś w pobliżu Costa Navarino, znanej mekki dla golfistów.
- Jeśli lubisz turystykę piesza i rowerowa to szukaj czegoś w okolicach Kardamyli. Jeśli chcesz uprawiać własne warzywa, może widok na morze ma mniejsze znaczenie? Im więcej ja wiem, tym lepiej ci będę mogla pomoc.
Budżet
Różne obszary mają różne poziomy cen i dlatego twój budżet powinien być dopasowany do twojego celu i do twoich finansów. Pamiętaj rownież, ze twój fundusz musi być zabezpieczony w Polsce zanim zaczniesz szukać i inwestować.
- Pożyczki w bankach greckich nie są bardzo korzystne i zwykle sa wymagane wysokie płatności z góry (40-50%) a sam okres spłaty jest związany z wiekiem kredytobiorcy.
- Oblicz swój budżet ze świadomością, że do samej ceny zakupu dojdzie około 10-11% dodatkowych kosztów: lokalne podatki od nieruchomości, honoraria adwokackie, opłaty maklerskie itp. Nie zapomnij rowniez o kosztach eksploatacji!
Wyjazd pokazowy
Same pokazy nieruchomosci nic Cię nie kosztują ale oczywiście sam płacisz za koszta podróży i pobytu. Konwersacja z pośrednikami nieruchomości odbywa się w języku angielskim ale ja oczywiście mogę ci asystować w spotkaniach. Zaobserwuj również, ze nie zobowiązujesz się do niczego i możesz spokojnie wrócić do domu, aby zastanawiać się dalej.