Chcesz kupić dom w Grecji? Nasze cztery najlepsze wskazówki dla ciebie!

Chcesz kupić dom albo mieszkanie w Grecji? Przeczytaj nasze najlepsze cztery wskazówki dotyczące bezpiecznego dokonania zakupu. Planując zakup domu, mieszkania lub działki w Grecji, musisz zdawać sobie sprawę z kosztów i odpowiedzialności, jakie masz jako kupujący. Internet jest wypełniony mnóstwem przerażających historii o nieudanych zakupach, ale dzięki naszym najlepszym wskazówkom możesz czuć się bezpieczniej.

Wskazówka 1: Dokładnie zbadaj stan budowy i okolice

To jest Twój obowiązek żeby to wszystko zbadać. Punktem wyjściowym jest, że dom lub mieszkanie jest sprzedawane w obecnym stanie i że sprzedawca nigdy nie ponosi odpowiedzialności za błędy, które mogły zostać wykryte po zakupie. Jedynie w przypadku zakupu nowej produkcji może obowiązywać gwarancja na kilka lat. Sprawdź dokładnie przy pomocy latarki podłogi, ściany, fasady i dach. Klimat jest wilgotny i chociaż większość domów ma centralne ogrzewanie, nie jest pewne, czy jest ono stosowane w wystarczającym stopniu, więc upewnij się, że nie ma uszkodzeń ani pleśni.

Wskazówka 2: Otwórz greckie konto bankowe

Jeśli masz pewność, że dokonasz zakupu, musisz załączyć grecki identyfikator podatkowy (AFIM), który to muszą posiadać wszyscy właściciele nieruchomości w Grecji. Ponadto zalecamy ci  otwarcie rachunku w greckim banku zarówno w odniesieniu do zakupu, jak i bieżących kosztów po uzyskaniu greckiego numeru podatkowego. Środki te są bezpłatne w Grecji, a czasami brokerzy mogą pomóc w tym za niewielką opłatą. Jeśli wybierzesz wspołprace z nami: wszyscy brokerzy będą pomocni w procesie.

Wskazówka 3: Zabezpiecz twój wymarzony obiekt

Bardzo rzadko zdarza się w Grecji, że kilku kupujących chce kupic ten sam objekt  i dlatego zazwyczaj możesz licytować niższą kwotę niż sprzedawca podaje (zwykle 5% -20% niższa od ceny wywoławczej), ale musisz być szybki z przedwpłatą.

Po wybraniu miejsca, płacisz depozyt, który często wynosi około 10- 12 % ceny zakupu. Upewnij się, że pieniądze są wypłacane przez grecki bank, ponieważ greckie władze podatkowe chcą wiedzieć, skąd pochodzą pieniądze. NIGDY nie płać gotówką na miejscu.

Wskazówka 4: zatrudnij prawnika

Pełnomocnik pomoże ci w kontrolowaniu sprzedaży i zawarciu umowy kupna. Zakup musi zostać zatwierdzony przez prawnika i ma na celu ochronę Ciebie jako kupującego.

Prawnik przeprowadzi kontrola prawna zakupu, między innymi sprawdzi czy nieruchomość nie jest pokryta długami, oraz czy wszelkie limity na ziemi są prawidłowe jak rowniez czy sprzedajacy to upoważnieni właściciele. Jeśli zdecydujesz się na zakup przedmiotów za naszym pośrednictwem będziemy mogli zapewnić ci tego samego prawnika, którego my sami użyliśmy i z którym współpracujemy.

Pożyteczne linki