Chcesz kupić dom w Grecji? Nasze cztery najlepsze wskazówki dla ciebie!

Chcesz kupić dom albo mieszkanie w Grecji? Przeczytaj nasze najlepsze cztery wskazówki dotyczące bezpiecznego dokonania zakupu.

Planując zakup domu, mieszkania lub działki w Grecji, musisz zdawać sobie sprawę z kosztów i odpowiedzialności, jakie masz jako kupujący. Internet jest wypełniony mnóstwem przerażających historii o nieudanych zakupach, ale dzięki naszym najlepszym wskazówkom możesz czuć się bezpieczniej.

Wskazówka 1: Dokładnie zbadaj stan budowy i okolicekupic dom grecja peloponez

  • Chcesz mieć widok na ocean? Pamiętaj, ze droga do Twojego domu albo działki budowlanej może być trudno dostępna. Zdjęcia i miejsca mogą być mylące i najlepszym sposobem na sprawdzenie, jest dojechać tam samemu
  • Wybierz się na spacer po okolicy: sprawdź pobliskie obiekty usługowe itp. Czasami możesz mieć szczęśliwą niespodziankę, gdy znajdziesz w pobliżu dobrą tawernę lub supermarket
  • Sprawdź stan rezydencji. Warto wiedzieć, że domy zbudowane przed 1970 mają zwykle słabą izolację i nieodpowiednie rury kanalizacyjne oraz systemy grzewcze. Powód? Wcześniejsze zasady budowlane nie miały takich samych wymagań jak obecnie
  • Potrzebujesz remontować? Jaki jest wiek i stan urządzeń? Czy prąd i instalacja wodno-kanalizacyjna są nowoczesne czy wymagają wymiany?

To jest Twój obowiązek żeby to wszystko zbadać. Punktem wyjściowym jest, że dom lub mieszkanie jest sprzedawane w obecnym stanie i że sprzedawca nigdy nie ponosi odpowiedzialności za błędy, które mogły zostać wykryte po zakupie. Jedynie w przypadku zakupu nowej produkcji może obowiązywać gwarancja na kilka lat. Sprawdź dokładnie przy pomocy latarki podłogi, ściany, fasady i dach. Klimat jest wilgotny i chociaż większość domów ma centralne ogrzewanie, nie jest pewne, czy jest ono stosowane w wystarczającym stopniu, więc upewnij się, że nie ma uszkodzeń ani pleśni.

Wskazówka 2: Otwórz greckie konto bankowe

Jeśli masz pewność, że dokonasz zakupu, musisz załączyć grecki identyfikator podatkowy (AFIM), który to muszą posiadać wszyscy właściciele nieruchomości w Grecji. Ponadto zalecamy ci  otwarcie rachunku w greckim banku zarówno w odniesieniu do zakupu, jak i bieżących kosztów po uzyskaniu greckiego numeru podatkowego. Środki te są bezpłatne w Grecji, a czasami brokerzy mogą pomóc w tym za niewielką opłatą.

  • Jeśli wybierzesz wspołprace z nami: wszyscy brokerzy będą pomocni w procesie

Wskazówka 3: Zabezpiecz twój wymarzony obiekt

Bardzo rzadko zdarza się w Grecji, że kilku kupujących chce kupic ten sam objekt  i dlatego zazwyczaj możesz licytować niższą kwotę niż sprzedawca podaje (zwykle 5% -20% niższa od ceny wywoławczej), ale musisz być szybki z przedwpłatą.

Po wybraniu miejsca, płacisz depozyt, który często wynosi około 10- 12 % ceny zakupu. Upewnij się, że pieniądze są wypłacane przez grecki bank, ponieważ greckie władze podatkowe chcą wiedzieć, skąd pochodzą pieniądze. NIGDY nie płać gotówką na miejscu.

Wskazówka 4: zatrudnij prawnika

Pełnomocnik pomoże ci w kontrolowaniu sprzedaży i zawarciu umowy kupna. Zakup musi zostać zatwierdzony przez prawnika i ma na celu ochronę Ciebie jako kupującego.

Prawnik przeprowadzi kontrola prawna zakupu, między innymi sprawdzi czy nieruchomość nie jest pokryta długami, oraz czy wszelkie limity na ziemi są prawidłowe jak rowniez czy sprzedajacy to upoważnieni właściciele. W Grecji nie ma jeszcze centralnego rejestru nieruchomości i ważne jest, aby wiedzieć kto jest rzeczywistym właścicielem.

Jeśli zdecydujesz się na zakup przedmiotów za naszym pośrednictwem będziemy mogli zapewnić ci tego samego prawnika, którego my sami użyliśmy i z którym współpracujemy.

Komentarz