Język grecki: oczaruj Greków podstawowymi greckimi zwrotami

Tak, zgadzam się z tobą: język grecki nie jest łatwy, ale możesz łatwo oczarować Greków podstawowymi greckimi zwrotami. Ja tak właśnie postępuję przez ostatnie dwa lata :).

Łatwo ci powiedzieć! Mieszkasz w Grecji, więc w domu mówisz po grecku, prawda?

elwira kotowskaNiestety nie! Elias mówi ze mną po szwedzku, podobnie jak mój najmłodszy syn. Najstarszy syn (ojciec moich dwóch wnuków) nalega na mówienie po polsku. Tutaj spędzamy czas z wieloma Anglikami i oni, powszechnie znany syndrom, zwykle mówią tylko po angielsku. A Grecy? Grecy, których znam, chcą ćwiczyć swój angielski, więc jest to dla mnie moment 22. Ale ja oczywiście próbuję! Na przykład, gdy robię zakupy….

Mój pierwszy grecki krok: alfabet

Oczywiście, że się uczę! Codziennie przez 15-20 minut uruchamiam duolingo.com: doskonała aplikacja! Wypróbuj (bez względu na to, jakiego języka chcesz się nauczyć). Aplikacja jest świetna, ale polecam zacząć od nauki alfabetu greckiego. Nie po to, żeby móc czytać gazety (to jest trudne nawet dla Greków), ale po, żeby móc przeczytać menu i szylty drogowe. Ja zaczęłam naukę w Szwecji, gdzie, przez około 8 miesięcy, chodziłam na kurs greckiego. Wymowę, alfabet i zrozumienie języka jest lepiej przyswoić sobie zanim zaczniesz z nauką na własną rękę. Ciekawostka: kiedy zaczynaliśmy kurs, grupa liczyła 18 osób! W ostatnim semestrze zostało nas tylko 4 osoby. Bez komentarzy…

Oczaruj Greków podstawowymi greckimi zwrotami

Wydaje mi się, że w Szwecji mówiłam więcej po grecku niż w Grecji, haha. Ale rozumiem znacznie więcej i jak mówi Elias, rozmawiając z Grekami: „Elwira jest teraz trochę niebezpieczna: za wiele rozumie, co się mówi”. I to się zgadza rozumiem coraz więcej i lubię zaskoczyć Greków, których spotykam moimi greckimi zwrotami. Jak na przykład:

W tawernie zwykle pozwalam Eliasowi zamówić wszystko po grecku a potem, tak mimochodem, dodaje:

Mimo że coraz bardziej rozumiem i staram się mówić więcej po grecku to czuje, ze przedemną jest jeszcze dłuuuuga droga! Ale to nie ma znaczenia! Grecy mówią: jesteś Greczynką w duszy Elwira i to nam wystarczy :)))).

Linki