HouseFinders propozycje: ciekawe wycieczki z nadmorskich wiosek w Mani na Peloponezie

Pierwszy raz w Mani na Peloponezie? Poniżej propozycje od HouseFinders Peloponnese, Elwira i Elias, na całodniowe lub półdniowe wycieczki dla tych, którzy są w pobliżu Kardamyli, Stoupa, Agios Nikolaos lub Agios Dimitrios.

Wycieczka całodniowa: Lakonia Południowa 08.30 – 18.30. Jaskinie Diros plus lunch i kąpiel w morzu

Jaskinie Diros, to jedne z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Korytarze o długości 14 km prowadzą do ciekawszych zakątków. Gigantyczne stalagmity i stalaktyty o przeróżnych kolorach zachwycają swoimi kształtami, to właśnie od nich poszczególne jaskinie przyjęły osobliwie nazwy: jaskinia deszczu, hipopotama, pantery czy lwa.

Jeśli nie chcesz czekać w kolejce, aby zostać wpuszczonym do jaskiń, bądź tam około 10:00 (musisz opuścić miejsce docelowe około 08:30). (GPS). Nie zapomnij zabrać ze sobą cieplejszych ubrań do jaskiń! Najkrótszy rejs trwa około 30 minut, a temperatura w jaskiniach utrzymuje się na poziomie około +15 stopni. Podróż rozpoczyna się 1200-metrową przejażdżką łodzią, a kończy 300-metrowym spacerem przed wyjściem na słońce. Bilety (od 10 euro od osoby) kupujecie na miejscu (jest też mały kiosk z wodą i przekąskami, gdybyście zapomnieli coś ze sobą zabrać). Godziny otwarcia (zawsze sprawdź dokładnie stronę internetową), strona jest niestety tylko w języku greckim, ale można zrozumieć godziny i daty)

Pakujcie stroje kąpielowe na ten dzień: w pobliżu jaskiń znajduje się ładna plaża z krystalicznie czystą wodą. Po zwiedzaniu i pływaniu udajcie się do Areopolis (GPS), zjedzcie i pospacerujcie po tej wiosce przez chwilę, zanim udacie się w drogę do Cape Tenares/Matapan (używane są obie nazwy). (GPS). Po dotarciu na przylądek Tenarion znajdziecie się na najbardziej wysuniętym na południe krańcu kontynentalnej Grecji, około 5o kilometrów na południe od TUNISU i ALGIERU w Afryce i prawie na tym samym poziomie co Gibraltar po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Udajcie się do pobliskich jaskiń gdzie podobno znajduje się wejście do królestwa Hadesu! Droga powrotna zabierze około 2 godziny.

Wycieczka całodniowa: starożytne Messini. Wycieczka trwa około 7 godzin, z lunchem w wiosce i kąpielą w morzu

Peloponez ma wiele atrakcji, a jedną z tych, których nie można przegapić, jest starożytne Messini. Starożytne Messini, zwane też „lokalną Olimpią”, zostało założone w 369 roku p.n.e. i było jednym z najważniejszych miast starożytnej Grecji. (GPS). Odbywały się tu ważne debaty polityczne, nauczano sztuki uzdrawiania, wystawiano przedstawienia teatralne. Messini jest jednym z największych stanowisk archeologicznych na terenie Grecji. Do tej pory udało się odsłonić zaledwie 1/4 całego kompleksu. Wciąż trwają tu prace konserwatorskie i wykopaliskowe. Zachwyca przede wszystkim jego położenie na długim, łagodnie opadającym zboczu. Spośród traw i gaju oliwnego wznoszą się elementy dawnego miasta. Według lokalnej mitologii to jest właśnie miejsce, gdzie urodził się Zeus. Znajdowało się tu także sanktuarium Asklepiosa. Miasto otoczone było w przeszłości prawie 10 km obwodem murów. Do dziś zachowała się brama, która znajduje się poza obrębem stanowiska. Pokazuje to jak duży zasięg terytorialny osiągnęło Messini w czasach swojego największego rozkwitu.

Zawsze sprawdzaj aktualne godziny otwarcia (link), poniżej godziny otwarcia:

Spodziewaj się spędzić około 2 godzin na miejscu. Zatrzymaj się i zjedz w wiosce Ithomi, niedaleko starożytnego Messini, zrób kilka ładnych zdjęć z góry niesamowitego miejsca, które właśnie odwiedziłeś. Pamiętaj o zabraniu stroju kąpielowego i zatrzymaj się w Mikri Mantinia (GPS) na kąpiel i kawę na plaży.

Wycieczka całodniowa: zamek Kalamata, zakupy + pływanie w środku miasta

Kalamata, ojczyzna najsmaczniejszych oliwek i stolica Mesenii. Nieco ponad 65 000 mieszkańców: życie w wielkim mieście z historią w tle! Zachęcamy do zwiedzania Starego Miasta w Kalamata i Zamku Kalamata (GPS)  . Wejście na obszar zamkowy kosztuje 2 euro i jest otwarte zarówno zimą, jak i latem od 8:30 do 20:00. Ale pamiętaj, że we wtorki zamek Kalamata jest zamknięty!

Wokół zamku znajduje się Palia Poli, stare miasto, które składa się z brukowanych uliczek i wąskich przejść. W Kalamata można zobaczyć frankoński zamek i odwiedzić wiele muzeów, w szczególności Muzeum Archeologiczne Benakion i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warto również odwiedzić kilka kościołów, takich jak Panagia Ypapanti i Agioi Apostoloi. Rzuć okiem na ulicę handlową Kalamaty, ulicę Aristomenous i zatrzymaj się na frappe lub świeżo wyciskany sok w jednej z lokalnych kawiarni. Po zakupach i kawie proponujemy zaparkować samochód w pobliżu Mariny w Kalamata i popływać na plaży Paralia Kalamata (GPS).

Plaże w Mani

W okolicy Kardamyli, Stoupa, Agios Nikolaos lub Agios Dimitrios jest całkiem sporo plaż i chociaż na pewno spodoba ci się ta położona najbliżej miejsca docelowego, chcemy skusić Cię do zbadania innych możliwości.

Nadal jesteś ciekawy i masz czas?

Inne linki