HouseFinders Peloponnese: Grecja to raj dla wegetarian

Pan Tasos Kokkinidis z Greekreporter.com opublikował „Grecja jest rajem dla wegetarian”, w którym napisał: „Wegetarianizm jako praktyka, idea niestosowania przemocy wobec zwierząt, ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, jak również w starożytnych cywilizacjach indyjskich. Starożytnego greckiego historyka Plutarcha można uznać za pierwszego zdeklarowanego wegetarianina na Zachodzie, ponieważ uważał, że spożywanie mięsa zwierząt jest „niemoralne”.

W swoich esejach etycznych „Moralność” Plutarch pisze, że skoro człowiek ma dostęp do tak wielu świeżych owoców, warzyw i orzechów, fakt, że zmusza się do jedzenia mięsa, które smakuje dobrze jedynie z tysiącami przypraw, jest trudne do zrozumienia”. ( źródło )

HouseFinders_Peloponnese_Elwira_dom_grecjiCzy Grecja to raj dla wegetarian?

Tak! Absolutnie! Wegetarianin w Grecji ma naprawdę wiele dań do wyboru. Grecki dostęp do świeżych owoców i warzyw jest czymś codziennym, a w tawernie można zamówić pyszności, takie jak dolmades z ryżem i ziołami, gotowane warzywa, grillowane warzywa, faszerowane warzywa, zupa fasolowa, zupa z soczewicy i wiele innych. Nawet mięsożercy uwielbiają sałatkę grecką (choriátiki), tomatokeftedes (placki pomidorowe), kolokithikeftedes (placki z cukinii) i wiele innych słynnych greckich dań wegetariańskich.

Grecka kuchnia opiera się na świeżych sezonowych warzywach, owocach i zieleni. Jeśli przebywasz w tym samym obszarze przez więcej niż jeden sezon, odkryjesz zmianę dań w lokalnych tawernach. Jeden przykład z naszej tawerny w grudniu, kiedy nasi goście chcieli zamówić sałatkę grecką. Kelner poradził im, aby wybrali sałatkę z kapusty zamiast sałatki greckiej, ponieważ kapusta pochodziła z ich własnego ogródka a pomidory i ogórki od sprzedawcy z  w Aten.

Jeden z pierwszych współczesnych wegetarian pochodził z…

Grecji! Tak, nie jesteś naprawdę zaskoczony, prawda? Pierwszym znanym wegetarianinem był Pitagoras, grecki filozof i matematyk, który żył około 530 roku pne. “Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości”. Głównym powodem, dla którego powstrzymywał się od jedzenia mięsa była wiara w nieśmiertelność duszy. ( źródło ).

Grecy nie zawsze nazywają siebie „wegetarianami”, mimo że jedzą dużo zieleniny. Szczególnie starsze pokolenie. Ale dorasta młodsze, bardziej świadome ekologicznie pokolenie, i historia z filmu „Moje wielkie greckie wesele” nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętasz? „Co masz na myśli, mówiąc, że on nie je mięsa? Och, w porządku. Robię jagnięcinę”.

Hmmm, ja wciąż jednak pamiętam, jak jedna z ciotek Eliasa chciała ugościć mojego młodszego syna, i po tym, jak powiedzieliśmy jej, że “mały” jest wegetarianinem, ugotowała spaghetti z sosem z mięsa mielonego. „To tylko sos, a nie prawdziwe mięso”. Powinnam była być mądrzejsza i powiedzieć jej, że moj syn kocha grecką gemystę, haha.

Przydatne linki