Grecja: kultura kulinarna i tradycje, czyli obiad w wielokulturowej rodzinie

Grecy chętnie rozmawiają o kulturze lub greckich tradycjach i wiele z tego, co mówią, jest prawdą, ale bądź przygotowany, szczególnie jeśli jesteście (jak my) wielokulturowa rodzina, na niespodzianki podczas wspólnego obiadu.

Housefinders_Peloponnese_dom_grecji_elwira_eliasSzwedzka rodzina na wizycie w Grecji

Nasza rodzina jest wielojęzyczna i podczas obiadu mówimy po szwedzku polsku, grecku i angielsku. Jest głośno, bo wszyscy mówią naraz i szczególnie dla szwedzkiej rodziny może się to wydawać nieco chaotyczne. Pamietam jak dziewczyna jednego z moich synów, 100% Szwedka, wyglądała na bliską zemdlenia. “Elwira? Kiedy ja mogę coś powiedzieć? Albo może nikt nie chce mnie słuchać? I w jakim języku mogę mówić?”. „Moje wielkie greckie wesele” jest naprawdę filmem dokumentalnym!

Nie siedź cicho przy obiedzie!

Hmmm… wszyscy mówią na raz  i najczęściej nie do osoby, która siedzi po twojej prawej lub lewej stronie, ale do tej która siedzi na drugim końcu stołu. A jeśli dzwoni telefon, to nie idziesz do drugiego pokoju, tylko siedzisz na swoim miejscu i po prostu rozmawiasz głośniej. Często zaprasza się rozmówcę do “wpadnięcia” na kolacje, bo jest (jak zawsze) jedzenia jest dużo więcej niż potrzeba.

Powtórz „dziękuję” pewnym głosem i kilka razy

Myślisz, że możesz sam decydować o swojej porcji?  Zapomnij o tym! Jedzenie jest  zawsze serwowane poprzez gospodynie domu, która rozdziela porcje na talerzach. Czujnie patrzysz na jej ruchy i wołasz “stop, dziękuje, to starczy!”. Gospodyni domu pyta „Naprawię?” dorzucając w międzyczasie pare łyżek. Nauczka? Zatrzymaj ja wcześniej. Czasem to nie pomaga, bo Eliasa ciotki komentują moje porcje: “nie znajdziesz smaku, bo jedzenie się skończy zanim poczujesz co jesz!”.

A zanim przyjdzie deser…

Kiedy skończyłeś jeść wydzielona porcje i jesteś przekonany, ze teraz jest kolej na deser, na stole zjawia się ogromny półmisek z greckimi szaszłykami i kotletami. Możesz więc zrozumieć, że większość ludzi w Grecji ma okres „sjesty” po takich ucztach.

Rozmowy miedzy daniami: uważaj, czego sobie życzysz!

I nie daj Boże, żebyś podczas kolacji powiedział do gospodyni czy gospodarza „jakie piękne kieliszki, gdzie je kupiłeś?” W ciągu 30 sekund ona lub on idą do kredensu, znajdują co najmniej 4 sztuki tego samego rodzaju, który lubiłeś i szybko wkładają do torby prezentowej. “My i tak musimy kupić nowe, ponieważ mieliśmy te obecne o wiele za długo”!

Linki HouseFinders Peloponnese